Zapewne większość z nas, słysząc o śliwkach, utożsamia je z produktem spożywczym, który ma korzystny wpływ pod względem często spotykanych zaparć, bowiem wiele opinii oraz zaleceń mówią o tym, iż w przypadku niemożności wypróżnienia nic nie zadziała lepiej niż śliwka.
Jednak śliwka to owoc, który pomimo dobrze znanego działania przeczyszczającego, w swoim składzie zawiera wiele składników odżywczych, mających bardzo korzystny wpływ również na wiele innych obszarów funkcjonowania organizmu.
Śliwka jako produkt spożywczy
Podstawowe składniki prezentują się następująco (na 100 g produktu) *:
Wartość energetyczna – 46 kcal
Białko ogółem – 0,70 g
Tłuszcz – 0,28 g
Węglowodany – 11,42 g (w tym cukry proste 9,92)
Błonnik – 1,4 g
Lecz to nie wszystko, śliwka jest bowiem bogata także w składniki mineralne oraz witaminy:
Witaminy
Witamina C – 9,5 mg
Tiamina – 0,028 mg
Ryboflawina – 0,026 mg
Niacyna – 0,417 mg
Witamina B6 – 0,029 mg
Kwas foliowy – 5 µg
Witamina A – 345 IU
Witamina E – 0,26 mg
Witamina K – 6,4 µg
Minerały
Wapń – 6 mg
Żelazo – 0,17 mg
Magnez – 7 mg
Fosfor – 16 mg
Potas – 157mg
Sód – 0 mg
Cynk – 0,10 mg
Na podstawie powyższych danych możemy wyciągnąć kilka wniosków:
1) Śliwki stanowią dobre źródło błonnika, występującego w postaci pektyn, czyli swego rodzaju substancji wiążącej, która ma możliwość żelowania, w związku z czym nasze jelita łatwiej mogą uformować kał, co pozwala na szybsze i łatwiejsze pozbycie się go. Jest to także produkt bardzo mało kaloryczny. W związku z tym jest to bardzo dobra przekąska dla osób odchudzających się. Wiele osób mówi o tym, iż śliwki są bardzo dobre na zaparcia, należy jednak zaznaczyć, iż najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o problemy gastryczne, jest spożywanie śliwek suszonych, to susz tych owoców działa bowiem najkorzystniej, jeśli chodzi o poprawę perystaltyki jelit.
2) Śliwka zawiera w sobie duże ilości witaminy A, czyli inaczej retinolu, występującego w postaci beta-karotenu, czyli prekursora witaminy A. 100 g śliwek zawiera 345 UI retinolu, a 100 g suszu – 1606 UI. Witamina A wywiera korzystny wpływ na funkcjonowanie aparatu wzroku, ale także wspomaga proces metabolizmu tłuszczy oraz wykazuje działanie antyoksydacyjne.
Właściwości prozdrowotne antyocyjanów
Najczęściej spotykamy śliwki zwane potocznie węgierkami, które mają barwę granatową bądź fioletową. Taki kolor świadczy o dużej zawartości specyficznych związków fenolowych, określanych mianem antyocyjanów, odznaczających się bardzo silnym działaniem przeciwutleniającym. W związku z tym produkt ten korzystnie wpływa na walkę z wolnymi rodnikami, przez co działa prewencyjnie względem wielu przypadłości, tym samym regulując np. metabolizm lipidów czy glukozy. Warto jednak pamiętać, że antyocyjany znajdują się tylko w skórce, natomiastw miąższu owocu ilość tego składnika jest śladowa.
Na podstawie badań przeprowadzonych w 2007 roku stwierdza się, iż najbardziej korzystny profil pod względem zawartości antyocyjanów posiadają śliwki z rodzaju: Cacanska Najbolja, Bluefre i Valor.
Oczywiście nie wolno przesadzać, bowiem śliwka jest to produkt o dużej zawartości błonnika oraz cukrów prostych, których zawartość wynosi 9,9 g/, w związku, z czym przy dużym ich spożyciu możemy oczekiwać, iż dopadnie nas rozwolnienie bądź nabawimy się problemów związanych z funkcjonowaniem wątroby.
Wnioski
Na sam koniec warto dodać, że śliwka – podobnie jak jabłko – zawiera dużo cukrów prostych, należy też pamiętać o częstym wykorzystywaniu pestycydów w hodowli śliwki. Jednak od strony czysto dietetycznej, jeśli mamy możliwość zakupu śliwek z ekologicznej bądź sprawdzonej przez nas hodowli, to zdecydowanie powinniśmy skusić się na ten „rarytas z pestką”, z uwagi na wspominaną dużą zawartość błonnika i wspominanych antyocyjanów. Jednak jak zawsze należy pamiętać, aby wszystko robić z głową, każda przesada bowiem może mieć niekorzystny efekt.
* Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference