Na początku musimy sobie wyjaśnić, iż problem otyłości jest dość powszechny, zarówno tak samo u mężczyzn, jak i kobiet. Otyłość zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych i obecnie jest najczęściej występującą chorobą metaboliczną.
W Europie wśród dorosłych nadwaga i otyłość są odpowiedzialne za występowanie 80% przypadków cukrzycy typu 2, 35% przypadków choroby niedokrwiennej serca i 55% przypadków nadciśnienia.
O otyłości mówimy wtedy, gdy zwiększenie masy ciała wynosi 120%, czyli 20% powyżej należnej masy ciała. ( należna masa ciała = wzrost – 100 ).
Otyłość jest chorobą ogólnoustrojową. W 95% jest następstwem nadmiaru energii pobieranej z pożywieniem. Natomiast energia niewydatkowana przez organizm gromadzi się w postaci tkanki tłuszczowej. Badania epidemiologiczne wskazują, iż częstość występowania nadwagi i otyłości wśród populacji polskiej ma tendencje wzrostowe i aż ponad 70 % Polaków obciążonych jest ryzykiem utraty zdrowia z tego powodu.
Dlaczego tłuszcz u mężczyzn najchętniej odkłada się na brzuchu?
A więc otyłość dzielimy na 2 rodzaje:
- Otyłość brzuszna ( androidalna „typu jabłko”), na którą najczęściej podatni są właśnie mężczyźni
- Otyłość pośladkowo-udowa (gynoidalna „typu gruszka”), częściej spotykana u kobiet.
Dlaczego więc mężczyźnom rosną brzuchy? Wpływają na to hormony oraz struktura i rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, a u mężczyzn obejmuje ona zwykle pas brzucha i klatki piersiowej.
Najnowsze rekomendacje dla Europy definiują otyłość brzuszną jako obwód talii >94 cm u mężczyzn i > 80 cm u nieciężarnych kobiet.
Pamiętajmy, iż otyłość brzuszna prowadzi do wielu zaburzeń metabolicznych i powikłań chorobowych, takich jak np.:
- Cukrzyca typu 2
- Nadciśnienie tętnicze
- Miażdżyca
- Zapalenie stawów
- Komplikacje ze strony układu oddechowego.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie wielkie zagrożenia dla zdrowie niesie ze sobą otyłość. Zalicza się ją bowiem do najważniejszych przewlekłych chorób niezakaźnych, która w obecnej populacji, według Światowej Organizacji Zdrowia WHO, przybrała postać globalnej epidemii. WHO podaje, że w 2005 roku problem nadwagi dotyczył 1,6 mld, a otyłość – ponad 400 mln osób dorosłych na świecie.
Na rozwój otyłości oprócz czynników genetycznych składa się wiele innych aspektów, m.in. : siedzący tryb życia (brak ruchu), zła dieta, stres itd. Należy zadbać, aby nasze nawyki żywieniowe były prawidłowe, żeby znaleźć codziennie czas (30 min) na aktywność fizyczną, może to być zwykły spacer.
Na początku może być ciężko, ale czy nie warto? 🙂