Co wiesz o czekoladzie?

Obecność czekolady w diecie mojego męża zainspirowała mnie, by poszukać trochę informacji, skąd się ona tam znalazła i jak ma pomóc w odchudzaniu. Najprościej byłoby oczywiście zadzwonić do dietetyczki i zapytać, jak uzasadnia swój wybór, ale postanowiłam podjąć wyzwanie i sama dowiedzieć się co nieco o czekoladzie.

Czekolada a zdrowie

W czekoladzie znajduje się wiele wartościowych składników mineralnych, takich jak magnez, potas, wapń, cynk czy żelazo. Dzięki temu spożywanie gorzkiej czekolady w umiarkowanych ilościach może pozytywnie wpłynąć na pracę mózgu, mięśni oraz układu krwionośnego.

Czekolada zawiera również fenyloetyloaminy (PEA) – czyli po prostu endorfiny. 🙂

Niestety, czekolada jest produktem wysokokalorycznym – w 100 g znajduje się ok. 530 kcal. Za to ma stosunkowo niski indeks glikemiczny – 20 IG, dzięki czemu polecana jest osobom chorym na cukrzycę. Stugramowa tabliczka gorzka czekolada dostarcza też 1 mg cholesterolu (a czekolada mleczna – 10 mg). Jeśli nie chcemy więc utyć, dzienna dawka czekolady powinna wynosić maksymalnie 50 g.

Czekolada a odchudzanie

Mimo tej kaloryczności spożywanie –  oczywiście w umiarkowanych ilościach –  gorzkiej czekolady może wspomóc odchudzanie! Okazuje się bowiem, że gorzka czekolada:

  • Hamuje apetyt i daje uczucie sytości

Istnieją podobno diety czekoladowe. Nie polegają niestety na tym, że je się tylko czekoladę (a brzmi fajnie). Kostki gorzkiej czekolady należy spożywać pół godziny przed każdym śniadaniem i obiadem, a także w godzinach popołudniowych, kiedy poziom cukru we krwi zaczyna stopniowo spadać. Maksymalna ilość to 6 kostek dziennie (około 35 g). Zdaniem naukowców gorzka czekolada zmniejsza apetyt, zwłaszcza na słodkie, słone, a także tłuste jedzenie, oraz powoduje długotrwałe uczucie sytości. Gorzka czekolada chroni również przed podjadaniem kalorycznych przekąsek, gdy spadnie poziom cukru we krwi.

  • Ma dużo błonnika

Rzeczywiście, gorzka czekolada spowalnia pracę jelit (co jest dobrym domowym sposobem na biegunki). Błonnik wiąże też nasycone kwasy tłuszczowe, które dzięki temu nie odkładają się na brzuszku i w innych niepożądanych miejscach.

  • Zawiera kofeinę

Dzięki temu mamy zwyczajnie więcej energii, żeby na przykład poćwiczyć. A to zdecydowanie wesprze odchudzanie! 😉

Ale przy tych wszystkich zaletach czekolada jest wciąż źródłem mnóstwa kalorii i warto o tym pamiętać. Niestety, jak coś jest dobre, to albo zakazane, albo tuczy… 😀

 

 


Informacje o czekoladzie  zaczerpnęłam z następujących źródeł:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Czekolada#Sk.C5.82adniki_od.C5.BCywcze
https://dieta.mp.pl/lista/108678,wlasciwosci-gorzkiej-czekolady
http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/odchudzajace/dieta-czekoladowa-zasady-i-efekty_36714.html